مقالات گرافیک

معروف ترین لوگوهای مرتضی ممیز

مرتضی ممیز

در این مقاله شما را با معروف‌ترین لوگوهای طراحی‌شده توسط مرتضی ممیز آشنا می کنیم.

مطمئنا هر ایرانی حداقل یکبار آثار ممیز را به چشم دیده است. ایشان آثار ماندگار بسیاری پدید آورده که علامت استاندارد ایران، معروف ترین آن است که برای هر ایرانی نمادی آشنا است.

مرتضی ممیز که خود طراح و بنیان‌گذار رشته گرافیک در ایران است، لوگوهای بسیاری را برای سازمان‌ها، شرکت‌ها، و موسسات مختلف طراحی کرد که در ادامه با تعدادی از معروف ترین آنها آشنا خواهیم شد:

لوگو چای ایران

لوگو سازمان چای کشور ایران

قدیمی‌ترین لوگویی که مرتضی ممیز برای یک سازمان طراحی کرد، لوگو «سازمان چای کشور» در سال 1337 است که با الهام گرفتن از طرح ساده برگ چای طراحی شده‌است.

لوگو انجمن حسابداران خبره ایران

لوگو انجمن حسابداران خبره ایران

ممیز درباره طراحی لوگو انجمن حسابداران خبره ایران می‌گوید: لوگو «انجمن حسابداران خبره ایران» اولین کاری بود که به شیوه مونوگرام ساختم. این نشان در سال 1353 طراحی شده است.

Reza Abbasi Museum

لوگو موزه رضا عباسی

این لوگو در سال 1355 توسط ممیز طراحی شده است.

لوگو سازمان استاندارد

لوگو سازمان ملی استاندارد ایران

شاید معروف‌ترین لوگو طراحی‌ شده توسط مرتضی ممیز نشان‌ سازمان ملی استاندارد ایران باشد. ممیز این طرح را در سال ۱۳۶۴ و با استفاده از حروف نخست واژگان انگلیسی نام «مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران» (Institute of Standard and Industrial Research of Iran) طراحی کرد.

لوگو شرکت سایپا

لوگو سایپا

ممیز لوگو شرکت سهامی ایرانی تولید اتومبیل (سایپا) را در سال ۱۳۶۶ و پس از رونق گرفتن کارخانهٔ سایپا برای این شرکت طراحی کرد. ممیز طراحی این لوگو را این‌گونه توصیف کرد: «به کارخانهٔ سایپا چند طرح خوب دیگر را هم پیشنهاد دادم، اما آن‌ها این طرح را که براساس نقوش آجری بناهای مراغه ساخته بودم و شباهتی به نشانهٔ اتومبیل‌سازی مرسدس بنز داشت انتخاب کردند»

10 لوگو بزرگترین شرکتهای خودروسازی جهان در سال 2022

لوگو شهرداری تهران

لوگو شهرداری تهران

ممیز درباره طراحی لوگو شهرداری تهران می‌گوید: «هدف اصلی‌ام در طراحی نشانه شهرداری تهران، نشان‌دادن شهری با دروازه‌های قدیمی‌اش بود. ضمن کار، از ترکیب دروازه‌ها به نقش گلی رسیدم. تعداد دروازه‌های قدیم تهران ۱۲ تا بود. فکر کردم برای حفظ سادگی نقش، تعداد گلبرگ‌ها را به کم‌ترین عدد مناسب برسانم.» این اثر در سال 1368 طراحی شده است.

لوگو سازمان آتش نشانی

لوگو سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران

یکی دیگر از آثار ماندگار مرتضی ممیز، لوگو سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران است که در سال ۱۳۷۴ طراحی شده است. در این لوگو، طرحی از یک شعله مهارشده دیده می‌شود.

سفارش طراحی لوگو

1 نظر در “معروف ترین لوگوهای مرتضی ممیز

  1. mina saboori گفت:

    یادش مانا باشه. هیچ وقت فکر نمیکردم خالق تموم این اثار یک نفر باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *