مقالات گرافیک

تاریخچه لوگوی سونی

تاریخچه لوگو شرکت سونی

یکی از برندهای معروف و قدرتمند در صنعت الکترونیک، شرکت سونی است. سونی در سال ۱۹۴۶ توسط آکیو موریتا و ماسارو ایبوکا تاسیس شد. او یکی از بزرگترین تولید کنندگان لوازم الکترونیکی و چند رسانه ای است. این شرکت یکی از قابل تشخیص ترین و محبوب ترین لوگوهای جهان را دارد. لوگوی سونی تغییرات زیادی در شکل و تناسب خود داشت، با این حال، به طور کلی، همیشه همان چیزی است که الان هست – یک علامت تایپوگرافی ساده بدون هیچ تصویری. در این مقاله از متاپارسیک، به تاریخچه لوگوی سونی و تغییراتی که آن را تجربه کرده است، می پردازیم.

sony logo history

لوگو سونی در سال های 1946 – 1957

اولین لوگوی سونی در سال 1946 ایجاد شد و برای بیش از ده سال هویت بصری این برند باقی ماند. این شرکت همیشه سونی نامیده نمی شد. در سال 1946، به نام توکیو تسوشین کوگیو شناخته می شد، بنابراین حرف “T” در مرکز نماد آن قرار گرفت. این یک نشان دایره‌ای تک رنگ با یک شکل هندسی انتزاعی بود که به رنگ سیاه کشیده شده بود و روی پس‌زمینه سفید قرار می‌گرفت. این نماد از یک ذوزنقه متساوی الساقین وارونه و لوزی تشکیل شده بود و در داخل حلقه سیاه قرار داشت.

Tokyo-Tsushin-Kogyo-Logo

لوگو سونی سال های 1955-1957

سونی برای اولین بار لوگوی خود را در سال 1955 دوباره طراحی کرد. لوگوی تیز و محکم جای خود را برای یک لوگوی صاف اما مدرن و شیک داد که در یک قاب مستطیلی عمودی محصور شده بود. لوگو تایپ دست نوشته بود، و “S” دراز بود تا هم بالا و هم پایین قاب را لمس کند، در حالی که دم “Y” پایین قاب را لمس می کرد.

Sony-Logo-1955

 

لوگو سونی در سال های 1957-1961

لوگوی سونی برای دومین بار در سال 1957 بازطراحی شد. این نشان یک لوگوی سیاه پررنگ در فونت سریف گرد معاصر با حروف بزرگ کشیده بود. سری های بزرگ در نوک خود گرد و کشیده بودند و فردیت و شخصیت منحصر به فرد را به علامت کلمه اضافه می کردند.

Sony-Logo-1957

لوگو سونی در سال های 1961 – 1962

در سال 1961 لوگوتایپ اصلاح شد. حروف بلندتر شدند و فضا و هوای بیشتری بین یکدیگر به دست آوردند.

نوریو اوهگا، رئیس سابق شرکت، از لوگوی موجود انتقاد کرد و پیشنهاد بهبود آن را داد. رئیس دفتر طراحی آکیو موریتا موافقت کرد و اوهگا را به سمت خود منصوب کرد. تحت رهبری او، یاسو کوروکی علامت تجاری را اصلاح کرد و حرف “S” را کمی بزرگتر از “O” “N” و “Y” کرد تا به دلیل جلوه بصری کوچک به نظر نرسد. پس از آن، طراحی لوگو تایپ چندین بار تغییر کرد تا اینکه نسخه نهایی ظاهر شد. همه نسخه ها فقط در حروف پررنگ متفاوت بودند و فونت کمی تغییر کرد.

Sony-Logo-1961

آرم سونی در سال های 1962 – 1969

آرم سونی 1962 با حروف نازک تر با نسخه قبلی متفاوت است: اگر در سال های 1961-1962 فونت پررنگ بود، اکنون طراحان عرض خط را کاهش داده اند.

لوگو سونی در سال های 1969 – 1973

در سال 1969، تغییرات در نشان جزئی بود. توسعه دهندگان دو طرف حرف “O” و خط مورب سمت راست “Y” را ضخیم کرده اند. این لوگو تایپ نسبت به تمام نسخه های قبلی هماهنگ و متعادل تر بود و حس اعتماد به نفس و حرفه ای بودن را برانگیخت.

لوگو سونی در سال 1973 – امروز

طراحی مجدد سال 1973 یک نسخه مدرن و اصلاح شده از لوگو تایپ را به هویت بصری سونی آورد. خطوط روی حروف دوباره صاف و تمیز هستند و تمام خطوط برجسته در علامت کلمه مرتب و محکم هستند. لوگوی فعلی سونی که در سال 1973 معرفی شد از فونت Clarendon Medium استفاده می کند.

این شرکت چندین بار تلاش کرد تا علامت تجاری را تغییر دهد، حتی مسابقه ای را به افتخار سی و پنجمین سالگرد خود ترتیب داد. او حدود 30000 درخواست دریافت کرد، اما هیچ یک از این آثار مفتخر به تبدیل شدن به لوگوی سونی نشد.

 

دانلود لوگو سونی با کیفیت بالا و بصورت PNG

5/5 - (1 امتیاز)

یک فکر در مورد “تاریخچه لوگوی سونی

  1. مهرداد دشتی گفت:

    ببخشید ولی میشه بگید که چرا لوگو سونی اولین نسبت به بقیه متفاوته، چون لوگو نماد یک شرکت یا عنوان هست و زیاد توشون تغییر ایجاد نمیکنن به طوری به راحتی میشه شباهت های اولین لوگو یک برند معروف با لوگو حال حاضرش تشخیص داد ولی سونی نه.

  2. هاشم گفت:

    بیشتر چیزایی که تو خونه دارم از برند سونیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *