مقالات تکنولوژی

هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) چیست؟

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی (Artificial Intelligence یا AI) یک رشته از علوم کامپیوتر است که به تولید دستگاه‌هایی که با توجه به داده‌ها و الگوریتم‌های خاص خود، به گونه‌ای عمل کنند که به نظر می‌رسد همچنین انسان‌ها فکر، یادگیری، تفکر و تصمیم‌گیری می‌کنند، می‌پردازد. در واقع، هدف اصلی هوش مصنوعی، تولید کامپیوترهایی است که می‌توانند با تجزیه و تحلیل داده‌ها، الگوها و قوانینی را برای حل مسائل پیچیده و ارائه راه‌حل‌هایی مناسب، به طور خودکار پیدا کنند و به گونه ای برنامه نویسی شده‌اند که همانند انسان فکر کنند و توانایی تقلید از رفتار انسان را داشته باشند.

روش‌های مختلفی برای پیاده‌سازی هوش مصنوعی وجود دارد، از جمله یادگیری ماشینی، شبکه‌های عصبی، پردازش زبان طبیعی و داده‌کاوی. این روش‌ها به منظور یادگیری مفاهیم و الگوهای پیچیده در داده‌ها، تحلیل تصاویر و فیلم‌ها، ترجمه زبان‌های مختلف و تشخیص صدا و تصویر و … استفاده می‌شوند.

هوش مصنوعی به عنوان یکی از پرکاربردترین تکنولوژی‌های دنیای امروز، در صنایع مختلفی از جمله پزشکی، خودروسازی، حمل و نقل، مالی، بازی‌های ویدئویی، و سایر بخش‌های صنعتی و تجاری کاربرد دارد.

معروف ترین تکنولوژی هوش مصنوعی در سال 2023، معرفی چت جی بی تی (ChatGPT) است که توجه هات بسیاری را به سمت خودش جلب کرده است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *