مقالات هاستینگ

دامنه com. چیست؟

دامنه چیست

اگر بخواهیم یک سایت را برای خودمان طراحی کنیم باید یک هاستینگ و یک دامنه داشته باشیم تا بتوانیم به طراحی سایت بپردازیم. دامنه نام سایت ما است که وقتی کاربر قصد دارد به سایت ما مراجعه کند، می تواند این نام دامنه را در مرورگر خود وارد کند تا سایت ما برایش لود شود. در اینجا یکی از مهم ترین پسوندهای دامنه یعنی .com را به شما معرفی می کنیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله ” دامنه چیست؟ ” را مطالعه نمایید.

یکی از محبوب ترین دامنه های بین المللی .com است که سایت های ایرانی زیادی نیز از این پسوند دامنه استفاده می کنند.

دامنه یا دامین COM مخفف چیست؟

دامنه یا دامین با پسوند com که به آن دات کام می گوییم، مخفف کلمه Commercial می باشد که به معنای تجاری است. ثبت این دامنه برای عموم آزاد است. دوره ثبت و تمدید این دامنه حداقل یکسال است.

دامنه دات کام محبوب ترین پسوند در سطح جهان است؛ پس اگر قصد داریم که دامنه فعالیت خودمان را به صورت جهانی گسترش دهیم و از هر جای دنیا در دسترس باشیم، بهتر است از این پسوند استفاده کنیم. در ایران نیز کاربران بسیاری از پسوند دامنه .com استفاده می کنند.

دامنه دات کام به طور کلی محدودیتی در استفاده ندارد و برای همه ی سایت ها با هر موضوعی مورد استفاده قرار می گیرد.

دامنه com چه نوع دامینی است؟

دامنه com از نظر دسته بندی دامنه ها یک دامنه مرتبه اول General top-level domain یا gTLD است. شرکت کارگزار اصلی آن در حال حاضر Verisign می باشد که یک شرکت آمریکایی است و ثبت دامنه ها را با استفاده از رجیسترارهای تایید شده توسط سازمان جهانی ICANN انجام می دهد.

شرایط عمومی ثبت یک دامنه com چیست؟

به طور کلی و در شرایط عام پسوند نام دامنه com باید حداقل سه کاراکتر داشته باشد و می تواند حداکثر 63 کاراکتر طول داشته باشد. نام دامنه با این پسوند می تواند با یک حرف یا عدد آغاز شود و یا با یک حرف یا عدد پایان یابد. برای فاصله دادن بین کاراکترها در نام دامنه نمی توان از جای خالی (Space) استفاده کرد به طور مثال: “www.ab cd.com” صحیح نیست. برای فاصله دادن بین کاراکترها می توان از خط فاصله “dash” استفاده کرد به طور مثال: “a-bcd.com” صحیح است. همچنین استفاده از کاراکترهای ? ! & * و از این قبیل در نام دامنه مجاز نیست به طور مثال: (a23?e.com ) صحیح نمی باشد. برای انتخاب یک نام دامنه مناسب حتما نکته های مهم در انتخاب نام دامین را در نظر بگیرید.

اولین دامنه دات کام چه بود و در چه تاریخی ثبت شد؟

اولین نام دامین دات کام، Symbolics.com در 15 مارس 1985 ثبت شد.

جمع بندی 

امیدواریم این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد. اگر سوالی دارید که در این مقاله پاسخش را پیدا نکردید، در قسمت کامنت ها سوال خود را مطرح کنید، کارشناسان متاپارسیک در کوتاه ترین زمان به پرسش های شما پاسخ خواهند داد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *