مقالات هاستینگ

URL چیست؟

url

URL مخفف چیست؟

URL مخفف عبارت انگلیسی Uniform Resource Locator است. این نشان اینترنتی در واقع یک آدرس ثابت است که به مرورگر شما کمک می‌کند تا یک صفحه وب سایت، یک صفحه ویدئویی، یک شبکه اجتماعی و یا هرچیز دیگری را پیدا کرده و به شما نمایش دهد. از لحاظ تئوری می توان گفت هر URL به یک منبع خاص اشاره دارد.

URL توسط چه کسی اختراع شد؟

اصطلاح URL در سال 1994 میلادی توسط برنرز لی (Berners Lee)، مخترع شبکه جهانی وب طراحی شد.

پیشنهاد روشی برای تعیین آدرسِ هر چیزی در فضای دیجیتال، بخش مهمی از اختراعِ اینترنت و وب محسوب می‌شود.

ساختار و اجزای URL چیست؟

به URL پایین نگاه کنید:

https://www.metaparsic.com/blog

اجزای URL
همانطور که در آدرس بالا مشخص است، URL ها اغلب دارای 3 بخش هستند که این 3 بخش با علامت هایی مثل / و :// و . از یکدیگر جدا می شوند. اما این 3 بخش چه چیزهایی هستند؟

1_ بخش اول: پروتکل ارتباطی 

در این قسمت اغلب شما یا عبارت HTTP را مشاهده میکنید یا HTTPS. در واقع به اینها پروتکل ارتباطی میگویند. همان چیزی که باعث می شوند شما به دنیای وب متصل شوید. علاوه بر این ممکن است در این قسمت عبارت WWW را هم مشاهده کنید.

2_ بخش دوم: آدرس وب سایت 

بخش دوم URL که دقیقا با علامت های :// از پروتکل جدا شده است، خود آدرس سایت است. مثلا در آدرس بالا، metaparsic.com آدرس سایت است.

3_ آدرس هر صفحه و محتوا از سایت 

حالا به سراغ بخش آخر از URL برویم. در حالت عادی (مشاهده صفحه اصلی) آدرس یک سایت صرفا با پروتکل ارتباطی، نام دامنه و پسوند نوشته میشود. اما زمانی که بخواهید به سراغ یکی از صفحات سایت رفته و یک محتوا را مشاهده کنید، به انتهای این آدرس، بعد از علامت / یک سری متن دیگر هم اضافه می شود. در واقع این متن ها، آدرس هر صفحه از سایت شماست. مثلا همانطور که در مثال هم گفتم، /blog آدرس صفحه مقالات سایت متاپارسیک است.

تاثیر URL در سئو سایت 

در سایت MOZ به اهمیت URL ها در سئو سایت اشاره شده. نویسنده این سایت می گوید URL ها مخصوصا به دلیل تاثیری که روی ذهن مخاطب ها دارند و همینطور ظاهر مناسب یا نامناسبی که در زمان اشتراک گذاری به خود می گیرند، روی سئو تاثیر خواهند گذاشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *